Zima 2020 trochę się obraziła. Klimat mamy w Polsce ostatnio co najmniej dziwny- trochę wiosenny, trochę jesienny… w każdym razie na pewno nie przypomina on klasycznej, polskiej zimy. Nie jest to jednak powód żeby odmawiać dzieciakom widoku zaśnieżonych gór i lasów. W Karkonoszach, choć śniegu jest niewiele to jednak można zaprezentować go dzieciom i sprawić aby ferie były nadal zimowe (a nie wiosenne). Spokojnie – stoki narciarskie są dośnieżane!

w poszukiwaniu zimy 2020 dotarliśmy w Karkonosze

Narty

Nie wiem jak Wy, ale ja nie wyobrażam sobie górskiego wypoczynku bez sportów zimowych. Polskie pasmo Karkonoszy oraz ścieżki narciarskie nie są może tak imponujące jak infrastruktura górska w Aplach, uważam jednak, że są jak najbardziej odpowiednie aby uczyć dzieci jazdy na nartach lub na snowboardzie. Po pierwsze ceny są tu w pln-ach, a nie w euro, a po drugie – polscy instruktorzy są super !
Szklarska Poręba obfituje w szkółki narciarskie. Zdecydowaliśmy się na Wesołą Górkę – poziom trudności (albo raczej łatwości) stoku jest optymalny dla początkującego, małego narciarza, w szkółce działa wypożyczalnia sprzętu no i przekonały nas sympatyczne, uśmiechnięte instruktorki (bardzo ważne jest nastawienie instruktora, bo do nart łatwo jest się zrazić po kilku upadkach).

Szkółka narciarska https://wesolagorka.pl/

Okoliczne atrakcje

Miasteczko jest niewielkie, co nie znaczy jednak, że brakuje w nim atrakcji turystycznych. Polecamy wystawę Brick City – obawialiśmy się że będzie to jakaś licha budowla z klocków zamknięta w kilku metrach kwadratowych, ale ku naszej wielkiej radości okazało się, że ekspozycja jest urozmaicona – znajdziecie w niej eksponaty takie jak Star Wars, Kraina Lodu czy Minionki. Urzekła nas również klockowa prezentacja zapomnianych zawodów takich jak tkacz, drwal, pracz czy szkutnik.

Brick City – ul. Jedności Narodowej 5, Szklarska Poręba

Wszystkim ceniącym kontakt z naturą, polecamy wybrać się nad Szklarki. Jest to drugi co do wielkości wodospad w Karkonoszach. Dojście do niego nie jest wymagające – z pewnością każdy maluch sobie z nim poradzi. Najprościej jest przyjechać pod sam park autem i zostawić je na dużym, dogodnym parkingu, a resztę trasy pokonać spacerkiem. Przed wejściem do parku znajdują się budki i kioski, w których można nabyć (na prawdę dobrej jakości) oscypki lub drewniane ciupagi.

Wodospad Szklarki

Pobliską, wartą uwagi atrakcją są Termy Cieplickie – to aquapark połączony z basenami termalnymi. Według nas to wymarzona opcja na wypoczynek po całym dniu spędzonym na stoku. Kompleks mieści się w Jeleniej Górze, a jego oferta skierowana jest do wszystkich wielbicieli rekreacji wodnej.

Wieczorne Termy Cieplickie – Park Zdrojowy 5, Jelenia Góra

W okolicy znajduje się kilka innych, ciekawych miejsc oraz atrakcji (np. Trollandia, huta szkła Julia czy park dinozaurów)- nas jednak tak pochłonęło narciarstwo, że nie wystarczyło już czasu na ich odwiedzenie. A co Wy planujecie na ferie? Jeżeli natomiast, tak jak my jesteście już po- dajcie koniecznie znać w komentarzu jak je spędziliście !